Розвиток читацької компетентності учнів: рекомендації для вчителів
Аналіз результатів моніторингу «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи закладів загальної середньої освіти» демонструє нерівномірний розвиток читацьких умінь в учнів 4 класів.
Учасники моніторингу продемонстрували належний рівень володіння найпростішими вміннями (знаходити інформацію в тексті, формулювати прості висновки, визначати подібність чи відмінність об’єктів, особливості зовнішності героїв, визначати належність слів у тексті певним персонажам; зіставляти прочитане з власним життєвим досвідом).
Водночас учасники виявили нижчий рівень володіння складнішими вміннями (інтерпретувати й узагальнювати інформацію, формулювати комплексні висновки, розрізнювати головне й другорядне, виявляти значущі ідеї, пояснювати факти, розмежовувати факти і судження, тлумачити пряме й переносне значення слів, пов’язувати висловлювання героїв з їхніми характеристиками, аналізувати й оцінювати форму та зміст тексту, оцінювати логічність і достовірність викладу та відповідність стилю викладу інформації контексту, оцінювати мовну переконливість і значущість окремих елементів для пояснення думки автора).
За підсумками моніторингу експерти Українського центру оцінювання якості освіти підготували рекомендації щодо формування читацької компетентностей учнів на рівні початкової освіти.
У рекомендаціях висвітлено такі питання:
- Що таке читацька компетентність?
- Що мають знати й уміти учні початкових класів?
- Який рівень сформованості читацької компетентності мають випускники початкової школи?
- Як у чинних підручниках з української мови та читання для 3–4 класів охоплено різні рівні роботи з текстом?
- Як формувати в учнів уміння інтерпретувати й узагальнювати інформацію, а також оцінювати зміст і форму тексту?
- Як створювати завдання для учнів, аби поліпшити їхні результати щодо вміння працювати з текстом?
- До яких ресурсів може звернутися вчитель в умовах дистанційного навчання, щоб покращити результати своїх учнів?
Методичні рекомендації також містять описи конкретних практик і зразки завдань, які можна використовувати на навчальних заняттях, зокрема і як приклади для розроблення діагностувальних робіт.