A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти, молоді та спорту
Солотвинської селищної ради
Тячівського району Закарпатської області

Павутина соцмереж: у які пастки потрапляють діти?

Дата: 17.05.2021 10:38
Кількість переглядів: 92

Фото без опису

Сучасні діти буквально живуть в соціальних мережах. Там вони спілкуються, дружать, розважаються та шукають самовираження. Інтернет-простір може розважати і розвивати, а часто може бути небезпечним. Фейки, кібербулінг, челенджі, що несуть загрозу для життя — ось неповний список небезпек соцмереж. Під час фестивалю Docudays UA експерти з інтернет-безпеки говорили про пастки в мережі, у які потрапляють діти. Ірина Сидоренко записала практичні поради для батьків та вчителів.

 

 

Кібербулінг серед дітей

Фото без опису

Ксенія Шиманська, координаторка Кампанії проти кібербулінгу Docudays UA і правозахисниця

За даними дослідження «Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України» Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA найпоширенішими видами кібербулінгу є створення фейкових сторінок, поширення інтимних фото та відеозаписів бійок, тролінг. Кібербулінг — це умисна дія, спрямована на те, щоб людина емоційно почувалася некомфортно. Це може бути виключення з групи або заволодіння сторінкою особи в соцмережах, умисне створення фейкової сторінки від імені особи, поширення інформації від імені цієї особи або ж навіть заволодіння інтимною фотографією або відеозйомкою з метою подальшого шантажу.

Порада батькам від Ксенії Шиманської:

Домовтеся з дитиною: щойно вона відчує дискомфорт у спілкуванні онлайн, їй варто звернутися по допомогу до того, кому вона довіряє.

Поясніть дитині: кіберпростір створює ілюзію анонімності, але попри віртуальність, усе відбувається в реальному житті, а кожна дія має наслідки. У віртуальному просторі змінюється роль спостерігача, який теж може стати потенційно булером чи булеркою, якщо поширює неприємну інформацію про іншу людину.

Наголосіть: уся інформація, яку дитина пересилає, залишається в мережі назавжди і може бути використана іншими людьми.

 

 

Фото без опису

 

 

«Дорослий» контент у соцмережах

За даними дослідження «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в Інтернеті в Україні» 83 % дітей вперше побачили сексуальний контент у віці 7–13 років. У дослідженні також ідеться про те, що кіберзлочинцю достатньо поспілкуватися з дитиною 18 хвилин, щоб дитина довіряла йому і надіслала фото інтимного характеру.

Фото без опису

Аксана Філіпішина, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини

Найпоширенішими кейсами до Уповноваженого є повідомлення щодо розміщення інформації сексуального характеру, часом порнографічного, про тих чи інших дітей в соцмережах. Другими за поширеністю кейсами є звернення стосовно втягування дітей у групи, через які може постраждати дитина.

Порада батькам від консультантки з безпеки Аліни Елевтерової:

Перед тим як подарувати дитині гаджет, розкажіть про техніку безпеки. Інтернет — це публічний простір, як і вулиця, там так само діють правила.

Розкажіть дитині, які фотографії публікувати, а які — ні. Як можна виражати флірт інакше, ніж як надсилати фотографії інтимного характеру, яку інформацію про себе можна викладати.

Фото без опису

Олена Лізвінська, психологиня і експертка з безпеки дітей

Враховуючи пастки, у які може потрапити дитина в інтернеті, батьки часто вирішують суттєво обмежити час дитини онлайн або заборонити користуватися соцмережами. Я за те, щоб не забороняти, а пояснювати: на що слід звертати увагу, перебуваючи онлайн.

Порада батькам:

Не чекайте, доки якась трагічна ситуація станеться з вашими знайомими. У новинах дуже часто показують ситуації, які призвели до неприємних наслідків. Обговорюйте разом з дітьми такі ситуації. Але зважайте на вік дитини: не давайте суху лекцію, а цікавтеся думкою дитини.

 

 

Куди звертатися по допомогу?

Docudays UA спільно з Українською Гельсінською спілкою з прав людини (УГСПЛ) пропонують кваліфіковану юридичну допомогу дітям та/чи батькам дітей, які опинились у ситуації кібербулінгу.

Телефони приймальні УГСПЛ: (044) 383 9519, 094 928 6519.

Професіи?ні психологи і юристи Національноі? дитячоі? «гарячоі? лініі?» допоможуть розібратися зі складнощами и? розв’язувати будь-яку проблему, у тому числі пов’язану із цькуванням в онлайні. Безкоштовний номер: 0 800 500 225 або короткий номер: 116 111 (безкоштовно з усіх мобільних).

Якщо потрібна правова допомога чи порада, звертайтеся до наи?ближчого місцевого центру чи бюро правовоі? допомоги, дізнавшись контакти на сайті legalaid.gov.ua.

Також на захисті ваших прав — Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: 8 800 501 720, (044) 253 7589.

Якщо ви учень чи студент, батьки здобувача освіти, вчитель чи викладач або інший учасник освітнього процесу і ваші права порушили, зокрема ви постраждали від кібербулінгу, Служба освітнього омбудсмена допоможе їх захистити та надасть необхідну юридичну та психологічну підтримку. Подати звернення щодо порушених прав можна на сайті eo.gov.ua.


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень