Ігри в дорогу: 17 розваг в машині, потязі чи літаку
У що пограти з дітьми в дорозі? Ми зібрали 17 ігор, які не потребують ні підготовки, ні додаткових клопотів, але здатні зайняти увагу ваших дітей і прокачати їхні навички сторітелінгу, асоціативного мислення чи навіть знання англійських слів. Геть нудьгу!
«Знайди машину…»
Це найпростіше і найперше, що можна запропонувати дітям у дорозі. Ви разом визначаєте, яку саме машину будете шукати: наприклад, жовта машина або машина з причепом, або навіть трактор, і пильно дивитеся довкола в її пошуках. Щойно хтось бачить саме таку автівку, вигукує про це. Будьте готові до гучних емоцій на задньому сидінні, однак гра також розвине уважність ваших дітей.
«Моя корова»
Подорожуючи Україною, ви побачите мальовничі краєвиди, незгірші за швейцарські, а на полях нерідко пастимуться корови та коні. Ця гра саме про свійських тварин, які трапляться вам обабіч дороги. Кожна дитина уважно дивиться довкола: якщо бачить корову на своєму боці шляху, вигукує «Моя корова» і отримує бал, якщо помічає корову на тому боці, де сидить брат чи сестра, каже «Твоя корова» і забирає ще один бал. Якщо дорогою ви проїжджаєте повз цвинтар, той, хто першим його помітив, кричить «Корова-привид!» і отримує всі бали супротивника.
«Вижити в дорозі»
Назва відображує суть гри: щоб вижити в довгій дорозі, треба знайти заняття за смаком. Але іноді це навіває нудьгу. Готові ризикнути й виконати завдання, вигадане вашими мандрівними друзями? Отож, роздайте кожному гравцеві невеликий листок паперу (стікери теж згодяться). Гравці пишуть дію: Сидіти із заплющеними очима, Розповісти про свої очікування від поїздки, Намалювати пейзаж того місця, куди тримаєте шлях, Увімкнути музику й підспівувати, Уявити себе стендап-коміком і з гумором коментувати все, що відбувається в салоні чи за вікном і так далі. Папірці покладіть текстом донизу, перемішайте й попростіть учасників витягнути по одному завдання. А далі – найцікавіше. Кожен раунд триває 10 хвилин. Гравець має виконувати дію, що вказана на папірці, протягом цього часу. Програє той, хто не зможе виконувати дію протягом усіх десяти хвилин або робить це неякісно чи мухлюючи.
Слова
Це стара і добра гра в слова — пригадуєте, в дитинстві ви, мабуть, грали в її варіацію «Міста». Правила прості: спершу обираєте категорію слів — імена дівчат або хлопців, тварини, овочі, птахи тощо. Перший гравець каже слово з категорії, наступний — слово на останню літеру і так далі. Наприклад: кінь — носоріг — горила — антилопа. Якщо ваші діти захоплюються якоюсь специфічною темою, можна це використати і називати різновиди динозаврів, комах чи екзотичних фруктів.
Торбинка із секретами
Ще перед від’їздом знайдіть вдома невелику непрозору торбинку та накладіть у неї всіляких «багатств» — фігурки кіндерсюрпризів, дитяче намисто чи браслети, резинка для волосся зі штучною квіткою, ватна паличка, фітнес-браслет, пробник шампуню в міні-баночці, іграшковий павук, лизун, горішок, пензлик, жувальна гумка… А вже в дорозі зіграйте з дітьми в гру. Спершу запропонуйте вгадати 5 предметів поспіль. Коли чадо впорається із цим викликом, переходьте на більш важкий ступінь гри. Запропонуйте знайти з-поміж усіх складових торбинки конкретний предмет: іграшкового троля, динозаврика. Головне, щоб цей предмет був важко упізнаваний на дотик. Вже після гри дитині буде цікаво роздивитись увесь склад суперторбинки.
Слова-асоціації
У цю гру може грати вся родина, і не дивуйтеся, якими несподіваними можуть бути асоціації. Перший гравець називає слово, наступний — слово-асоціацію. Ця гра може тривати нескінченно: колеса — машина — канікули — басейн — морозиво і так далі. Щоб ускладнити наступний ланцюжок асоціацій, запропонуйте дітям щось на кшталт Далі, або Да Вінчі, або Сфінкс, або Тарас Шевченко.
Ну і хто я такий?
Для цієї гри завбачливо захопіть із собою стікери, які гарно клеяться до лоба (перевірте вдома). Кожен гравець отримує стікер, на якому пише, хто він такий. Це може бути тварина, відома людина, мультяшний чи казковий герой: Ілон Маск, Тор, Спайдермен, Котигорошко, Дельфін, Хамелеон, Посіпака… Потім всі обмінюються стікерами так, щоб ніхто не побачив написаного. Отриманий листочок кожен гравець приліплює на лоб. Гра починається! Учасники по черзі ставлять питання. Усі маються відгадати, хто ж конкретно в нього сховався на голівоньці. Запитання мають бути такі, щоб відповідь на них була конкретна: так чи ні. Перемагає той, хто найшвидше здогадається про своє альтер-его на наліпці.
Уявні хованки
Перевірте, чи добре ваші діти пам’ятають свою кімнату та решту помешкання, де живуть. Ця гра допоможе напружити їхню уяву: хтось один загадує місце хованки вдома і може дати одну підказку про це місце, решта намагаються вгадати. Гру можна ускладнити і запропонувати дітям вгадати місце хованки за маршрутом, наприклад, з кухні чи з ванної кімнати.
«20 запитань»
Ця гра навчить дітей ставити запитання точно і прицільно, адже дитина має 20 спроб, щоб вгадати предмет або явище, яке задумав інший гравець. Запитання не можуть повторюватися, а відповіді можуть бути лише «так» або «ні».
Що всередині?
Захоплива, швидка та весела гра. Ви називаєте предмет, а дитина має одразу сказати, що чи хто знаходиться всередині. Наприклад: шафа — шкарпетки, комбайн — машиніст, метро — ескалатор, консерваторія — оркестр, мушля — перлина, диня — насіння, квітка — нектар, морозильна камера — морозиво, акваріум — рибки, тераріум — крокодил, поштова скринька — листи й платіжки, пральна машина — порошок.
«Я іду на пікнік і беру із собою…»
Це різновид гри на увагу та запам’ятовування. Перший учасник каже: «Я іду на пікнік і беру із собою яблука», другий повторює все речення і додає своє слово. Так будується довгий і вигадливий ланцюжок із предметів, які можна взяти із собою на пікнік. Коли дітям набридне перелічувати свої улюблені смаколики, хтось обов’язково здогадається, що на пікнік можна брати найнесподіваніші речі, тоді завдання ускладниться для всіх гравців.
«Що краще…»
Це справжній челендж на фантазію та дотепність дітей. Діти по черзі пропонують одне одному вибір, наприклад: що краще — запхати руку в миску з п’явками чи розв’язати 5 задач з математики? Що краще — загубити телефон чи розбити улюблену мамину вазу? Дитина має пояснити та обґрунтувати свій вибір.
Hot seat
Hot seat — популярна американська підліткова розвага: кожен у машині по черзі опиняється на «гарячому місці». Тоді решта пасажирів можуть поставити цій людині 5 найпідступніших запитань, наприклад: коли ти востаннє списував на іспиті? Яка найбільша помилка у твоєму житті? У кого ти закохана? Лише одне запитання можна ветувати і пропустити, на решту доведеться відповідати чесно.
Правда або дія в машині
Ви напевне грали в «Правду або дію» на вечірці з друзями чи в колі колег, тож знаєте, якими хитрими можуть бути запитання і дії в ній. Для гри в машині доведеться обирати дії, які можна легко і безпечно виконати в автівці. Ось кілька цікавих запитань для натхнення:
- Якби ти раптом став невидимкою, що би ти зробив?
- Коли і чому ти востаннє плакав?
- Яка найбільша халепа, у яку ти потрапляв?
- Чи віриш ти в споріднені душі?
- Яку найгіршу пораду тобі коли-небудь давали?
- Яка тварина найкраще тебе відображає?
- Який твій найбільший fuck-up у житті?
І дій:
- Пожувати жувальну гумку разом з обгорткою
- Запостити потворне селфі в сторіз
- Дістати язиком до ліктя або носа
- З’їсти шматок паперу
- Проспівати пісню з ротом, напханим їжею
Більше хитрих запитань і підступних завдань можете знайти тут і навіть видрукувати список у дорогу.
«Поки хтось спав»
Якщо після всіх цих розважайок хтось із пасажирів — байдуже дитина чи дорослий — засне, це привід для ще однієї гри. Цього разу це вправа на сторітелінг: поки хтось спить, решта тихенько вигадують історію. А коли пасажир прокинеться, розповідають, що сталося, поки він спав. Реалізм і неймовірність у цій небилиці мають бути збалансовані так, щоб було і правдоподібно, і смішно. Якщо сонько повірив в історію, вся команда виграла і отримує смаколики на найближчій заправці по дорозі.
Green Glass Door
Ця гра підійде для дітей, які вже вивчають англійську мову, а батьки хочуть використати час дороги на корисне повторення слів та правил спелінгу. Не поспішайте відкидати цю ідею — обіцяємо: жодних нудних завдань типу «назви це слово по буквах» не буде. Натомість є чарівні скляні зелені двері, крізь них можна пронести лише ті предмети, які мають у слові подвоєні літери, і на це натякає сама назва гри Green Glass Door. Отже, гравець каже: I’m going through green glass door with a book. Слово book має подвоєння, отже, воно підходить. Стратив той, хто використає слово без подвійних літер. Якщо грати достатньо довго, навіть батькам доведеться напружити мізки.
Обгортковий батл
Коли ви вже випробували всі ігри, вам відчайдушно хочеться тиші, їхати лишилося ще якихось пів години, а діти ніяк не можуть вгамуватися, маємо гру, яка вас точно врятує. Подорожуючи з дітьми, ви, певно, завжди берете в дорогу якісь жувальні цукерки з фруктовим чи м’ятним смаком. Тож настав їхній час — головне, щоб кожна цукерка була запакована в паперову обгортку, інакше гра не вдасться. Отже, даєте кожній дитині по цукерці і з’їсти її можна тільки після того, як дитина розірве обгортку так, щоб вийшла довга тоненька смужка. У кого вона довша, той і переміг.